Montaż nasady kominowej - omawiamy proces instalacji
Nasady kominowe wspomagają ciąg kominowy, gdy jest za słaby, oraz zapobiegają jego zaburzeniom w przewodzie kominowym. Ponadto ochraniają go przed czynnikami pogodowymi, przykładowo przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem oraz przed zakładaniem na kominie gniazd przez ptaki. Ich działanie stabilizujące ciąg opiera się o energię wiatru. W naszej ofercie posiadamy wiele typów nasad kominowych, dzięki czemu można je dostosować do każdego rodzaju przewodów kominowych. Przyjrzyjmy się na czym polega montaż nasady kominowej.
Zasada działania nasad kominowych
Nasady kominowe instaluje się na szczycie komina. Mogą być wykorzystywane na wszystkich typach przewodów kominowych - wentylacyjnych, spalinowych i dymowych, jednak muszą zostać prawidłowo do nich dobrane. Doskonale wspomagają ciąg kominowy. Zajmujemy się produkcją trzech typów nasad. Co różni poszczególne rodzaje nasad kominowych?
- Nasady kominowe stałe - wspomagają ciąg kominowy dzięki energii kinetycznej wiatru. Dzięki temu wytwarzają w przewodzie kominowym podciśnienia, który sprzyja ruchom powietrza. Są stałe, czyli nie zmieniają swego położenia względem wiejącego wiatru. Są nieco mniej efektywne niż kolejne dwa rodzaje nasad, ale konkurują z nimi pod względem ceny. Montaż nasad kominowych stałych możliwy jest jedynie na szczytach kominów o działaniu grawitacyjnym.
- Nasady kominowe obrotowe - usprawniają ciąg w kominie poprzez wykorzystanie siły wiatru. Ich zasada działania: wiatr sprawia, że głowica nasady zaczyna się obracać, a łopatki nasady odprowadzają powietrze z kanału dolotowego. Proces ten skutecznie poprawiają ciąg kominowy. Najczęściej instalowane są na wylotach przewodów wentylacyjnych.
- Nasady kominowe samonastawne - podobnie jak obrotowe, ich obroty są napędzane siłą wiatru, której używają do generowania podciśnienia w danym przewodzie kominowym, które zasysa spaliny z przewodu kominowego i poprawia sprawność urządzeń grzewczych. Skonstruowane są w taki sposób, aby dodatkowo zapobiegać przed dostaniem się do komina deszczu lub śniegu. Nasady typu strażak czy kogut stale poruszają się pod wpływem wiatru, co odstrasza ptactwo od siadania na kominie i zakładaniem gniazd. Mogą być zamontowane na wylotach przewodów kominowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Na co uważać podczas montażu nasad kominowych
Podczas montażu nasad kominowych przede wszystkim należy uważać na błędny ich dobór do odpowiedniego przewodu kominowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na:
- średnicę nasady - za mała działa odwrotnie do zamierzeń - zaburza ciąg powietrza,
- kształt nasady - powinien być dopasowany do przewodu,
- montaż nasad na właściwej długości zaizolowanych rurach - za długie, nieizolowane rury wpłyną na wychłodzenie ciągu,
- dobór odpowiedniego materiału nasady do rodzaju przewodu.
Wybór naszych nasad kominowych nie jest trudny, gdyż oferujemy bezpłatną, profesjonalną pomoc naszych specjalistów.
Czy montaż nasad kominowych jest konieczny?
Właściwy, naturalny ciąg kominowy powstaje z różnicy gęstości spalin, wydobywających się z komina a gęstości powietrza na zewnątrz. Spaliny są lżejsze, dlatego są unoszone do góry i nie ma ryzyka ich wdmuchiwania ponownie do przewodu kominowego. Bywają jednak sytuacje, gdy taki naturalny ciąg nie jest wystarczający i spaliny dostają się do ogrzewanych pomieszczeń.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nasady kominowe muszą zostać zainstalowane na szczytach przewodów kominowych w domach zlokalizowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, czyli na terenach najbardziej wietrznych. Zaleca się także ich montaż, gdy wokół domu rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki lub góry. Nasady kominowe są niezastąpione także wtedy, gdy przewód spalinowy ma mały przekrój, jest krótki lub gdy wylot jest poniżej kalenicy.